Středomořská dieta
Někteří odborníci považují „středomořskou dietu“ – bohatou na rostlinné potraviny a mononenasycené tuky – za jednu z nejzdravějších na světě. Středomořská strava je již dlouho spojována se zdravým srdcem a dlouhověkostí. Mimo to může s umírněnými porcemi fungovat jako výborná redukční dieta.
Středomořská pobřežní oblast se táhne Evropou od Španělska po Blízký východ. Před padesáti lety si vědci všimli, že lidé, kteří v této oblasti žijí, jsou obvykle zdraví a žijí dlouho, a to především díky stravě a životnímu stylu. Středomořská kuchyně se v různých oblastech liší, ale je postavená především na zelenině, ovoci, olivách, fazolích, celozrnných obilovinách, olivovém oleji a rybách, spolu s malým množstvím mléčných výrobků a vína. Středomořský životní styl navíc zahrnuje stolování beze spěchu a pravidelnou tělesnou aktivitu.
Výzkumy ukázaly, že strava bohatá na rostlinné potraviny, zdravé tuky a bílkoviny – jako středomořská strava – spolu s omezením kalorického příjmu, je receptem na hubnutí. Studie časopisu The New England Journal of Medicine prokázala, že středomořská dieta je při hubnutí stejně efektivní jako dieta založená na nízkém příjmu tuku a navíc přináší i pozitiva pro metabolismus.
„Výzkumy neustále prokazují, že tělesná aktivita a výživná strava složená hlavně z průmyslově nezpracovaných potravin, které dobře zasytí, může přispět ke kontrole hmotnosti,“ říká kardiolog Arthur Agatston, MD, tvůrce diety ze South Beach, která je založená na modelu středomořského stravování.
Některé další výhody středomořského životního stylu zahrnují nižší riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka, rakovina, Alzheimerova nemoc a nemoci srdce, říká kardiolog Robert Eckel, MD, bývalý prezident Americké kardiologické asociace.
Jak funguje
Středomořská strava klade důraz hlavně na potraviny s nízkým obsahem tuku a cholesterolu a s vysokým obsahem vlákniny. Snížení množství přijímaného tuku je jeden z nejsnazších způsobů, jak snížit množství kalorií, protože tuk je více než dvakrát kaloričtější než sacharidy nebo bílkoviny. Jídlo bohaté na bílkoviny a vlákninu (jako fazole a luštěniny) je navíc syté a jídla z nich vás zasytí na delší dobu.
Ořechy, ryby a olivový olej poskytují mononenasycené tuky (MUFA), které také přispívají k sytosti a nezvyšují hladinu cholesterolu jako nasycené tuky. Většina potravin středomořské diety je čerstvá, sezónní a průmyslově nezpracovaná. Metody přípravy jsou obvykle snadné, jídlo je málokdy smažené. A díky spoustě rozmanitých, chutných potravin je snazší středomořskou dietu dodržovat dlouhodobě. Ale i při stravě plné zdravých potravin je třeba hlídat velikost porcí – obzvláště u kaloričtějších potravin jako jsou ořechy a olivový olej.
“Kalorie a velikosti porcí jsou pořád ve hře, i když je jídlo zdravé,“ říká Dawn Jackson Blatner, RD, mluvčí Americké asociace pro stravování. Například olivy a řepka jsou zdravé pro srdce, ale projeví se na linii, protože všechny oleje obsahují 120 kalorií na polévkovou lžíci.”
Je třeba si uvědomit, že středomořská dieta není dieta pro rychlý úbytek hmotnosti, ale jde o způsob života. Skoro stejně důležité jako jídlo je pravidelná tělesná aktivita a stolování beze spěchu – jíst pomalu a s potěšením, vychutnat si jídlo s přáteli a rodinou. Všechny tyto faktory středomořského životního stylu, říká Agatston, mají zdravotní přínosy, které fungují společně a nedají se nahradit. V závislosti na zkonzumovaných kaloriích může dodržování středomořské diety s přiměřenými porcemi vést k pomalému a trvalému hubnutí půl až jednoho kilogramu týdně.
K zamyšlení
Dodržování stravy bohaté na ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny má mnoho zdravotních přínosů – a hubnutí je jen jedním z nich.
Středomořská dieta nemá žádné chytáky. Bylo jednoznačně prokázáno, že jde o zdravou a udržitelnou dietu, která vám může pomoci zhubnout a navíc přináší prevenci mnoha chronických onemocnění. Díky konzumaci notného množství výborných potravin v rámci diety ve středozemním stylu z rovnice odpadá pocit nedostatku, a hubnutí je tak snazší a udržitelnější.
Zdroj: http://lifework.arizona.edu/lwcfiles/The%20Mediterranean%20Diet.pdf
Kathleen M. Zelman, MPH, RD, LD
WebMD Expert Column, 1/14/2010